Türkçe
×
Tüm hakkı saklıdır. Sitemizde kullanılan tüm içerik ve görseller
Adaptasyon Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’e ait olup izinsiz kullanımı hukuki yaptırıma tabidir.
İnviva

WOLF HİRSCHHORN SENDROMU(WHS) NEDİR ? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Wolf-Hirschhorn Sendromu (WHS):Zihinsel engel, kraniofasiyal anormallikler, kalp, iskelet, ürogenital problemler ve nöbetler ile karakterize bir gelişimsel bozukluktur. WHS'nin en belirgin ve en yaygın klinik belirteci, burnu alına tutturan anormal genişlikte bir burun köprüsünün neden olduğu "Yunan savaşçı kaskı" görünümüdür.

Wolf-Hirschhorn Sendromu (WHS) hastaları ayrıca yüksek bir alın, sert kaş kemerleri, geniş aralıklı gözler, kısa bir filizum ve mikrognati (cılız çene) sergiler. Hastaların büyük çoğunluğu mikrosefaliktir ve başlarında anormal konumlanma ve gelişmemiş kıkırdak ile belirgin kulaklara sahiptir. Göz ve optik sinir kusurları da hastaların yaklaşık% 40'ında ortaya çıkar. Birçok yüz fenotipi, ortak yarık damak dahil orta hat kusurları olarak sınıflandırılabilir. WHS hastalarında büyüme gecikmesi gözlenir. Hastaların boyu kısa ve kilo alımı yavaştır. WHS hastalarının çoğunda zihinsel gerilik görülür.

Adaptasyon Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak Konya'da ki kurumumuzda,Wolf-Hirschhorn Sendromunda Özel Eğitim, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile sizlere her zaman destek olmaya çalışıyoruz.